První zmínka o Berlíně pochází už z roku 1244. Obchodníci založili v polovině tržní cesty mezi opevněnými osadami Spandau a Köpernick dvě osady: Belin a Cölln. Osady se staly centrem obchodního ruchu a začaly se rozrůstat. Hlavním královským městem Pruska se stal roku 1701, kdy si ho zvolil král Friedrich I. Pruský a o 170let později se z něj stalo hlavní město Německa.
budova Berlína

Palác Charlottenburg

Palác byl postaven na přání pruského krále Fridricha I. Pruského v roce 1699. Byl letním palácem pro jeho ženu Charlotte Sofii, jejíž jméno nese. Od konce 17. století bylo přistavěno několik dalších budov.

Naleznete tu umělecké sbírky francouzských obrazů z 18. století, sbírky japonského a čínského porcelánu. Typický příklad architektury německého rokoka nalezneme na Novém křídle.

Zničené město

Bombardováním během druhé světové války bylo zničeno 40% obytných ploch. Město bylo rozděleno do 4 okupačních zón. To byla předzvěst Berlínské blokády roku 1948 a následujícího rozdělení města na Západní a východní Berlín. 13. srpna 1961 byla vybudována Berlínská zeď, díky které byla ukončena komunikace mezi oběma sektory města. Roku 1990 byla stržena a Německo bylo sjednoceno. Budova Říšského sněmu se stala základem nové vládní čtvrti. Nově také vznikla čtvrť kolem Postdamer Platz a věhlasní světoví architekti pomohli k celkové obnově města.
berlínská zeď

Kostel Viléma I.

Byl postaven na konci 19. století v nově se rozvíjející čtvrti a je v současné době centrem Berlína. Po dokončení vypadal jinak než dnes. Původně měl 4 věže, které jej obklopovaly, dnes stojí pouze jedna a střecha hlavní věže částečně chybí, protože kostel byl v letech 1943 a 1945 vážně poničen. Po skončení 2. světové války se vedly spory o úplném jeho zničení. Nakonec byl zachován a dnes je symbolem válečných hrůz.

Holocaust Mahnmal

Nachází se mezi Braniborskou bránou a náměstím Potsdamer Platz, kde stávaly budovy Říšského kancléřství. Památník tvoří 2711 šedivých betonových kvádrů různé výšky a jeho rozloha je více než 19 000 metrů čtverečních. Pod památníkem je informační centrum, které archivuje filmový, obrázkový i zvukový materiál, který úzce souvisí s holocaustem.

Alexanderplatz (Alexandrovo náměstí)

Jméno získalo podle ruského cara Alexandra I. a sloužilo jako dobytčí trh. Později se zde začaly konat výstavy a přehlídky. V době, kdy byl Berlín rozdělen Zdí, bylo náměstí srdcem východního Berlína. Je zde z velké části zachována socialistická architektura. Ale budovy Berolinahaus a Alexanderhaus byly postaveny ke konci 20. let 20. století. Po válce byl Berolinahause využíván jako poštovní dům. Dnes se v přízemí nachází restaurace, obchody a vchod do metra. Alexanderhaus byl v 50. letech obchodním centrem a od 90. let je sídlem banky Ladesbank Berlin. Součástí náměstí je obchodní centrum Alexa, kde naleznete víc než 180 obchodů.

I přesto, že , bylo z velké části zničeno během 2. sv. války, zaslouží si vaši návštěvu.

4.3
03
green-ink This entry was posted in. Zábava Město rozdělené zdí.