Spousta lidí závidí těm, co mají nadprůměrné mzdy, myslí si, že se takové lidi musejí mít skvěle. Ale většinou tomu tak není. Když má člověk práci, ve které vydělává větší finanční obnos, tak většinou musí pro tuto práci něco obětovat (čas, kamarády anebo dokonce i rodinu). Na určitých pracovních pozicích je i potřeba umět reprezentovat sebe sama/společnost (nosit ušitý oblek na míru, mít skvělé vystupování, mluvit několika cizími jazyky atd.) a neustále se vzdělávat.
česke peníze
A v neposlední řadě nikdo nevidí kolik úsilí a vzdělávání se stálo/stojí za získání takové pracovní pozice anebo za kariérním růstem a to nemluvím o tom, že občas takový člověk si neodpočine od práce ani, když je doma. Pokud tento člověk má vlastní rodinu, tak se většinou snaží přes finance jim kompenzovat čas, který s ní nemůže trávit, ať už to je vybudováním velkého domu, kupováním dárků, ježdění na zahraniční dovolené několikrát do roka, pokud to čas dovolí anebo i jen zařizování drahých koníčků/kroužků. Když se to pak sečte, tak se stává, že výplata takto pracovně vytíženého člověka skoro celá padne na pokrytí potřebných nákladů a k tomu navíc tento člověk je od rána do večera v práci a nemá na nic a nikoho čas. A teď kdo je na tom lépe? Člověk, který má po 8 hodinové směně odpracováno a má průměrný či podprůměrný výdělek anebo výše popsaný člověk?
úspory ve sklenici

Rezerva je důležitá

Nejoptimálnější zlatá střední cesta je, když člověk vydělává tolik, aby mu finance vystačily na pokrytí nákladů spojených s bydlením a obživou, poplacení pohonných hmot, zaplacení občasné zábavy/koníčků a ještě, aby něco málo zbylo pro nenadále výdaje. Je obecně známé, že většina českých rodin neumí hospodařit se svými financemi a žije tzv. od výplaty k výplatě. Pokud to jen jde a jsou různé životní etapy, kdy to moc nejde (nástup do pracovního procesu, zařizování vlastního bydlení, dlouhodobější nemoc, nástup na mateřskou či rodičovskou dovolenou anebo ztráta zaměstnání), tak doporučuji si odkládat část financí bokem a šetřit si. Nikdy nevíte, kdy se vám naspořené peníze můžou hodit a věřte mi, že dřív nebo později tato doba přijde a budete rádi, že se i jen při pořizování nové pračky, chuti jet na dovolenou anebo jen někomu udělat radost z malého dárku nemusíte zadlužovat.   

green-ink This entry was posted in. Peníze Peníze hýbou světem.